Jak ušetřit v domácnosti. Zaměřujeme se na obývací pokoj

V současné době, kdy se neustále zvedají ceny za elektřinu a obecně za energie, se snaží lidé šetřit. To je ostatně dobře, vždyť peníze doma netiskneme a ani nám nepadají přímo do klína. Pokud nechcete, aby vás roční vyúčtování energií dostalo do nemocnice, jelikož byste prodělali infarkt, doporučujeme začít s nimi šetřit už nyní. Odborníci se shodují na tom, že šetřit lze v každé místnosti domu. Ušetřit lze jak v koupelně, kde se budete více sprchovat než koupat, také lze ušetřit tím, že budete vypínat vodu, když si čistíte zuby. Ušetřit lze i v kuchyni a samozřejmě také v obývacím pokoji, na který se nyní zaměříme.  

Obývací pokoje jsou místnosti domu, kde trávíme poměrně hodně času. Odpočíváme zde, trávíme zde rodinné večery, konají se v obýváku oslavy. Pravdou je, že v současné době jsou obývací pokoje plné elektroniky a další techniky, což jsou žrouti elektřiny. Prozraďme si proto, jak i v obývacím pokoji ušetřit na energiích, jejichž cena stále stoupá, jak již bylo zmíněno.  

Dávejte si pozor při výběru spotřebičů 

I v obýváku se nachází hromada spotřebičů. Mluvíme například o čističce vzduchu, o televizi, o rádiu či hi-fi věži. Ať už budete vybírat jakýkoli spotřebič do obýváku, sledujte jeho energetický štítek. Ten vám prozradí, jak úsporný daný spotřebič je. Na energetickém štítku je zaznamenána nejen energetičnost, ale také ochranná známka dodavatele či identifikační značka modelu dodavatele.  

Uspořte i na osvětlení  

Uspořit lze také na osvětlení v obývacím pokoji. Statistiky se shodují na tom, že náklady na elektřinu při osvětlení tvoří až patnáct procent celkové spotřeby energie. Investujte proto do LED žárovek a sledujte při výběru osvětlení energetický štítek svítidel.  

Vypojte elektroniku ze zásuvky 

Když budete odjíždět z domu na delší dobu, vypojte televizi a další elektroniku ze zásuvky. I když si to člověk neuvědomuje, elektřinu nám krade elektronika i ve chvíli, kdy je vypnutá či v režimu spánku. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *