Jak snížit či udržet svoji váhu bez drastických diet?

Jakmile přijde řeč na hubnutí, spousta z nás si automaticky vybaví různé více či méně drastické diety. Jak ale potvrzuje stále více studií, devět z deseti lidí, kteří se někdy pokoušeli zhubnout držením diety, nakonec stejně neuspělo. Dobrou zprávou však je, že snížení nebo udržení váhy je možné docílit méně drastickými způsoby, než je hladovění.

Dostatečně pijte

Dostatečná hydratace je základ. Pokud stále nemůžete přijít na chuť obyčejné vodě, zkuste si ji ochutit citrusy, případně pijte vodu s bublinkami (bez přidaných sladidel a kalorií). Například výzkum mezi 18 000 Američany, provedený v roce 2016 potvrdil, že dostatečný pitný režim omezuje konzumaci nadbytečných kalorií.

Pravidelně spěte

Spousta lidí žije v mylné představě, že bez dostatečně dlouhého a kvalitního spánku dokážou normálně fungovat. Podle odborníků je to však velký omyl. Nedostatek spánku totiž přispívá ke konzumaci nezdravého jídla. Nevyspalí jedinci častěji sáhnou po vysoce kalorických potravinách, aby si tak doplnili chybějící energii. Mají proto tendenci přibírat na váze více než odpočatí lidé. Důvodem přibírání je také únava tlumící tu část mozku, která vysílá signály, že je člověk sytý.

Vyhraďte si na jídlo čas

Na vaši váhu má velký vliv i tak obyčejná věc, jako je dostatek času na klidnou snídani a oběd. Čím více času a klidu totiž budete na tyto chody mít, o to méně impulzivní a podráždění budete, čímž se vyhnete nárazovému a zkratovému přejídání. Když totiž máte hlad, automaticky sáhnete po tom nejrychlejším a nejjednodušším jídle. To ale často znamená konzumaci vysoce zpracovaných kalorických potravin s nízkou nutriční hodnotou.

Chystejte si jídlo předem

Řada lidí konzumuje jídlo až ve chvíli, kdy pocítí opravdový hlad. V takovém případě je však mnohem těžší sáhnout po něčem zdravém, když se chcete co nejdříve najíst. I proto je lepší, když máte během svého náročného dne jídlo připravené už dopředu. Jíst zdravě je potom mnohem jednodušší.

Ráno si zacvičte

Pokud si zacvičíte ihned po ránu na lačný žaludek, podle studií tím spálíte až o dvě procenta více tělesného tuku. Tělo je totiž nuceno využít více zásobního tuku jako palivo. Navíc podle některých provedených průzkumů cvičení na lačno ani nijak nezvyšuje chuť k jídlu.

Nezapomeňte hřešit

Nesnažte si odepírat nezdravé potraviny. Čím více to totiž budete dělat, tím více bude hrozit, že dieta nakonec selže a vy se nezdravým jídlem začnete o to více přejídat. Proto si čas od času nezapomeňte dopřát něco nezdravého. Dejte si třeba kousek čokoládového dortu a skleničku dobrého vína zcela bez výčitek a pořádně si je vychutnejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *