Jak přežít první rok na vysoké škole?

Začátek vysokoškolského života je plný seznamovacích párty a probdělých nocí. Na straně druhé na vás dolehne tíha povinností, přednášek a cvičení. jak první rok zvládnout a úspěšně svoje studium nastartovat?

Režim vysokých škol je velmi odlišný od škol středních a studentům dělá problém mu přivyknout. Docházka na většinu přednášek není povinná, v průběhu semestru neprobíhá žádné testování, o domácích úkolech ani nemluvě – ty jsou opravdovou raritou. Studenti tak často podlehnou mylnému zdání o jednoduchosti studia a učení odkládají až na začátek zkouškového období, a to se rozhodně nevyplácí.

Připravte se už během prázdnin

Může se to zdát trochu přehnané, ale v mnohých případech má učení se již před začátkem semestru svá opodstatnění. Například pokud se vaše budoucí studium skládá především z četby knih a domácí práce, není na škodu udělat si malý náskok.

Spojte síly s ostatními

Protože víc hlav víc ví, je užitečné spojit síly s ostatními spolužáky. Efektivní je vytvořit na některé ze sociálních sítí skupinu prváků, kde můžete společně sdílet různé dokumenty, skripta, nahrávky a dojmy z přednášek. Velkou pomoc vždy poskytují informace od starších studentů – poradí vám, jaké přednášky jsou zábavné, na které učitele je dobré dávat si pozor a podobně. Existují rovněž různé internetové portály a studentské organizace, informující o studijních povinnostech.

Tip: Víte, že můžete při studiu využít možnosti vypracování seminárních prací na zakázku? Tuto službu již využívají stovky spokojených, a především anonymních studentů.

Choďte na všechny přednášky

Ačkoli dnes většina učitelů nevyžaduje účast na přednáškách, výjimkou bývají různá cvičení a prosemináře, je dobré kurzy navštěvovat. Velmi často se na nich látka probírá pomocí příkladů, což vám pomůže si teorii lépe pamatovat. Pokud si navíc budete dělat výpisky, látka se vám přirozeně zažije. Můžete také snadno odhadnout, co je pro vyučujícího důležité, a případné nesrovnalosti s ním ihned konzultovat, ptát se, jednoduše projevit zájem.

Dobře si rozvrhněte studium

Rozsah učiva nutný ke zkouškám na VŠ je velmi obsáhlý a lze jej bez problému přirovnat k maturitě. První ročních bývá nejvíce vyřazovací, a proto je nutné učit se průběžně. Nenechávejte vše na poslední chvíli, věřte, vyplatí se vám to. Stačí si jednou za dvě, tři přednášky látku zopakovat a průběžně číst povinnou literaturu, stačí pár stránek denně, což ani není tak časově náročné. Pokud do školy dojíždíte, můžete například čas strávený ve vlaku využít k pročtení poznámek z přednášky.

Tip: Někdy ani dobře rozvržené studium prostě nebudete stíhat, to se může stát i nejlepším. Podívejte se na ceník závěrečných prací. Na vše nemusíte zůstat sami.

Čerpejte výhody studenta

Jako vysokoškoláci můžete čerpat množství slev, které vám aspoň částečně zpříjemní náročné studium. A nakonec proč ne, když na ně máte nárok.

  • Studentský průkaz si můžete vyřídit na škole a nabízí množství výhod a slev, které můžete následně čerpat po celou dobu studia.
  • Žákovský průkaz může výrazně snížit vaše náklady, obzvláště pokud dojíždíte. Zařídit se dá u Českých drah, platí i na autobus a nabízí pěknou slevu.
  • Stipendium na podporu ubytování lze vyřídit ve vaší fakultě, pokud na něj budete mít nárok, dotace ubytování vás nemine.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *