Jak koronavirus do nynějška ovlivnil pracovní trh?

Koronavirus ovlivňuje především pracovní trh, nejen naše fungování a život. Za poslední měsíce jsme byli svědky několika změn, k nimž na pracovním trhu došlo. Došlo kupříkladu k doslova turbulentnímu nárůstu nezaměstnaných, ovšem podle odborníků mohla být situace daleko horší. Analytici předpokládají, že špatná situace ještě přijde – konkrétně po novém roce, kdy se zjistí, jaká firma se zvládla překlenout do nového hospodářského roku a která to po finanční stránce nezvládla.  

Jelikož se toho na pracovním trhu za poslední půlrok stalo opravdu mnoho, pojďme si zmínit několik klíčových věcí.  

Nejvíce utrpěli gastronomie, kultura a cestovní ruch 

Podle posledních statistik nejvíce utrpěl gastronomický průmysl, kultura a také cestovní ruch. To však bylo jasné už od samotného počátku, kdy došlo k razantnímu uzavírání podniků. Na letištích to dodnes zeje prázdnotou a leteckým společnostem klesly příjmy o více jak devadesát procent. Zmiňovaným podnikům působících v gastronomii je však ještě hůře – mnohé musely zavřít a ukončit své fungování. Nezachránila je ani výdejní okýnka, ani rozvážkové služby.  

Podobně je na tom i kultura. Divadla už jsou nějaký ten pátek zavřená a natáčení jako takové také není, co dřív. Herci si začínají shánět brigády nebo si shání práci na plný úvazek.  

Digitalizace byla řešením 

Koronavirus významně urychlil celý proces digitalizace. Ukázalo se, že jen jedinci, kteří šli cestou digitalizace, dokázali z aktuální koronavirové situace profitovat. Tedy alespoň na území maloobchodu.  

Daří se jinými slovy hlavně internetovým obchodům a e-shopům, jež nabírají novou pracovní sílu. Noví pracovníci jim mají pomoct uspokojit rostoucí poptávku. Taktéž nabírají prodejci potravin, lékáren a také prodejci drogerie – to jsou totiž odvětví, kde k uzavírání nedošlo.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *