Nový rok přináší i nová předsevzetí. Začněte více šetřit

S příchodem nového roku si spousta lidí dává novoroční předsevzetí. Kromě hubnutí a příslibu začít více sportovat k nim patří také snaha začít více šetřit.

Češi na vánočních dárcích nešetřili

Jsou za námi Vánoce, které by měly být obdobím klidu a pohody. Pro většinu z nás jsou však stresující dobou, která vytváří nápor nejen na naši psychiku, ale také na naši peněženku. To ostatně dokazuje také listopadový průzkum České bankovní asociace, podle kterého Češi plánovali utratit za dárky v průměru přes osm tisíc korun. Další tři a půl tisíce pak za jídlo a pití a přes tisíc korun za vánoční výzdobu. Celkem tak lidé plánovali za Vánoce utratit průměrně 12 670 korun.

Provedený průzkum sice potvrdil, že většina Čechů vánoční půjčky odmítá a považuje je za špatný nápad, přesto se každý rok najdou i takoví, kteří si úvěr vezmou.

Češi obecně nemají s půjčováním problém a své schopnosti splácet dluhy vnímají pozitivně. Podle provedeného průzkumu necelá čtvrtina dotázaných, kteří si půjčili nebo plánují půjčit peníze, nemá žádné obavy z neschopnosti splácet své dluhy, respektive je to ani nenapadlo. Třetina respondentů strach nemá, protože by se podle jejich názoru musela stát nějaká nečekaná událost, kterou nepředpokládají. Kolem 35 % dotázaných pak uvedlo, že obavy sice trochu mají, ale půjčka jim za to stojí.

Přesto není dobré spoléhat na to, že se nemůže nic stát a vy své závazky budete schopni včas splácet. Vždy proto myslete na zadní vrátka. Zbytečně neutrácejte, snažte se šetřit a odkládejte si aspoň nějaké úspory stranou, za které budete v případě nenadálých událostí nakonec ještě velmi rádi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *