Novela o pozemních komunikacích přinese spoustu změn

Novela o pozemních komunikacích prošla senátem, a tak řidiče čekají od ledna příštího roku velké změny. Novela přinese změnu rychlosti, ale i přísnější pokuty. Pro konečné schválení chybí už jen podpis prezidenta. Ukážeme vám, co všechno se pro řidiče s novelou změní.

Změna rychlosti

První změnou, kterou novela přináší je zvýšení rychlosti na některých úsecích dálnice. Na těchto úsecích budou moci řidiči sešlápnout plyn až na 150 km/h. O které úseky se ale bude jednat? Pouze o ty, kde se nachází nová a modernizovaná dálnice, která splňuje všechny parametry, které umožňují bezpečnou jízdu v takové rychlosti.

Řízení už od 17 let

Sen některých mladistvých se stává skutečností. Řízení totiž bude možné už od 17 let, ale vždy za přítomnosti mentora. Daná osoba, která bude na mladého řidiče dohlížet, musí být zapsána v registru řidičů. Musí také vlastnit řidičský průkaz minimálně 5 let a nesmí mít v posledních letech žádné bodové ohodnocení. Mentor se posadí vždy vedle řidiče a bude jeho pravou rukou. Ani mentor nesmí být pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Větší pokuty

Mnohonásobně se také zvýší pokuty za některé přestupky. Pokud například projedete autem na červenou, čeká vás pokuta až 25 tisíc, což je pětkrát více než doposud. Pokud způsobíte porušením některého předpisu dopravní nehodu, hrozí vám pokuta 100 tisíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *