Lístky do kina zdražují – kolik dnes za ně zaplatíte?

Každý někdy potřebuje relaxovat. Každý si však relaxaci představuje trochu jinak. Někdo miluje naložit se do horké vany s pěnou, někdos i čte, někdo dokonce vaří nebo jiný sleduje seriály stále dokolečka. Zkrátka podob relaxace je opravdu mnoho. Člověk si ani neuvědomuje, kolik forem relaxace může mít. Pro někoho je třeba takovým odpočinkem i návštěva kina. Přece jenom trailery nových trháků jsou všude na internetu, proto se jednou za čas vyplatí navštívit kino a mrknout se novému filmu pod růžky. Jenže taková návštěva kina nás vychází bohužel čím dál dráž.

Mimo samotných lístků si většinou koupíme i nějaké to občerstvení. Doba, kdy jsme si brali nějaké sladkosti z domu, ty jsou už dávno pryč. Raději si koupíme sladký popcorn a pak nějakou Coca-Colu nebo Fantu, po nichž budeme mít mnohem větší žízeň, než před nimi. Takové občerstvení nás vyjde třeba na sto padesát korun plus teda ještě lístek. Kolik aktuálně dáme zhruba v průměru za lístek? A jak moc se kino podražilo oproti minulým rokům?

Nepodražilo se, dokonce se zlevnilo!

Je zajímavé, že i když nám lístky do kina přijdou čím dál více dražší, je to omyl. Je to jenom naše mylné zdání. Za lístek do kina totiž utratíme v průměru o korunu méně, než tou bylo v loňském roce. Letos utratíme za lístek do kina v průměru sto osmadvacet korun. Toto snižování cen i u lístků v kině je dáno hlavně nízkou inflací, v následujících rocích se však stane opak – díky zdražováním budou nárůsty i v tomto průmyslu. Nebude se však jednat o korunu, ale o několik jednotek korun. Ceny se mají zdražit zhruba o jedno až tři procenta, což už samozřejmě bude citelné.

Cena sto dvacet osm korun je jen průměrná. Musíme brát v potaz to, že jiné ceny jsou mezi lokálním kinem a velkým multiplexem. Rozdíl se také stanovuje na základě technologií a města, v němž kino sídlí.

Pokud by vás zajímaly průměrné ceny lístků v kinech na světě, přinášíme aktuální srovnání. Nejlevněji dostanete lístek v Rusku, kde vás lístek pro jednoho vyjde v průměru na čtyřiadevadesát korun. Potom levně zajdete do kina i v Polsku nebo v Čině, kde se ceny pohybují kolem sto patnácti či sto čtrnácti korun. Čtvrté místo obsadila Česká republika. Pak už najdeme čím dál dražší ceny. V Maďarsku se ceny pohybují kolem sto čtyřiceti korun, v Itálii dokonce kolem sto sedmdesáti korun. Nejdražší kino je však ve Velké Británii (v přepočtu se pohybuje cena kolem dvě stě třiceti korun) a v Japonsku, kde lístek koupíte za tři sta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *