Brazílie se potýká s nejvyšší mírou inflace od roku 2015

Ekonomickou krizí si v současnosti prochází řada států, včetně Brazílie. Příčinou je vysoká inflace, rostoucí nezaměstnanost, ale také oslabení domácí měny. V Brazílii dosáhla inflace 10,6 procenta, překročila tak stanovený limit pro rok 2021 téměř dvojnásobně.

Největšího nárůstu dosáhla míra inflace v odvětví dopravy, ve kterém se zastavila až na 21,03 procenta. Byly to právě pohonné hmoty, které se na růstu inflace podílely největší měrou. Konkrétně benzin zdražil o 47,49 %, nafta 46,04 % a etanol o 62,23 %. Růst inflace se projevil také v cenách za bydlení, domácí potřeby, oblečení, potraviny (nejvíce zdražila káva a cukr) nebo v osobních výdajích, vzdělání a v oblasti zdraví.

Míra nezaměstnanosti stále roste

Celkově se Latinská Amerika podle statistik potýká s nejvyšší mírou nezaměstnanosti od roku 1990. Provedené výzkumy ukazují, že počet nezaměstnaných činí až 33 milionů obyvatel Jižní Ameriky. První místo obsadila právě Brazílie společně s Kolumbií.

V Brazílii také výrazně oslabila jejich domácí měna brazilský real. Devalvace měny má pak tendenci vytvářet tlak na inflaci. V loňském roce začaly také globálně růst ceny komodit. Vzrostly ceny železné rudy, ropy, kukuřice, masa, kávy, pomerančů a dalších komodit na burzách napříč celým světem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *