Svrab v Česku se stále rozšiřuje

Zatímco v minulých letech byste na svrab narazili jen výjimečně, aktuálně nákaz stále více přibývá. V únoru zde bylo dokonce asi 815 nakažených. Takové rozšíření může mít mnoho příčin.

Co je svrab?

Jedná se o infekční onemocnění, které se projevuje intenzivním svěděním. Nemoc se velmi rychle šíří, a to napříč věkovými skupinami. Nejde tedy jen o problém osob se špatnou hygienou, ale může se přenést i na socioekonomicky vysoké třídy. Onemocnění způsobuje druh roztoče, konkrétně zákožka svrabová.

Ta vám na kůži udělá drobné chodbičky, které mají barvu kůže nebo jsou bělavé.

Přečtěte si také: Stále častěji zmiňovaný syndrom karpálního tunelu není radno podceňovat.

Důvody velkého počtu nákazy

To, že se zde nemoc tak rapidně rozrostla, může mít několik důvodů. Prvním z nich je masové migrace obyvatelstva, i z chudých oblastí, kde se nákaza již vyskytovala. S migrací souvisí samozřejmě také horší sociální a hygienická úroveň, zanedbání i základní hygieny, což podporuje výskyt svrabu. Jedním z důvodů může být obecně turismus, který je stále otevřenější a dostupnější i pro ty, kteří by si o něm ještě před lety mohli nechat zdát. To vše vede k větší fluktuaci lidí a i bakterií, virů a nemocí.

Jak se vůbec přenáší?

Svrab se přenáší buď těsným kontaktem nebo při pohlavním styku. K nakažení dochází ale i nepřímo, což je právě nejčastější typ nákazy, a to prostřednictvím ložního prádla, ručníků nebo látkových sedaček v MHD a vlacích.

Přečtěte si také: Důchody v hlavní roli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *