Změna času není jen formální záležitostí, ale má vliv i na naše tělo

Změna času už je opět tady a ani tentokrát se nevyhneme rozsáhlým diskuzím o tom, zda je to opravdu nutné. Jako každé jaro, i letos se čas posune dopředu, tudíž se vyspíme méně. Jak na to reaguje naše tělo?

Možná sami vnímáte, že pár dní po změně času dopředu se cítíte více unavení či dokonce zmatení. Jste zvyklí vstávat v určitou hodinu a najednou je o hodinu více, samozřejmě to není jen tak. Přitom změna času už je dlouho jedním z témat Evropské komise, která plánuje její zrušení. Rozhodnutí bylo odložené na rok 2026.

Letní nebo zimní?

Odborníci jednoznačně hlasují za ponechání času zimního, nejen, že je to čas původní, tedy neumělý, ale je i pro náš organismus mnohem zdravější. Kromě zdraví je dalším absolutně praktickým důvodem to, že pokud by byl ponechán pouze čas letní, rozednívalo by se v zimních měsících až kolem deváté ráno. Tak pozdní příchod světla by jen podpořil rozvoj civilizačních chorob.

Přečtěte si také: Syndrom vyhoření je jako nová epidemie.

Střídání narušuje i náš spánek

Letní čas je vlastně uměle vytvořený a narušuje tak cykly, na které jsme jako lidstvo zvyklí po tisíciletí. Každý v sobě má jakési vnitřní hodiny a těch se rozhodně změna času netýká a dál jedou podle přirozeného rytmu. Střídání času tedy není jen o tom, že jsme chvilku po posunutí hodiny rozhození, ale má vliv i na kvalitu našeho spánku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *