Ceny bytů a domů prudce klesají

Loňský rok se nesl ve znamení rostoucích cen, které dopadly i na realitní trh. Vysoké úrokové sazby zapříčinily pokles prodejů nemovitostí a také jejich ceny. Jaké budou ceny bytů a domu v letošním roce?

Zdražování hypoték

Změny na realitním trhu vznikly především kvůli rostoucí inflaci. Na tu musela reagovat Česká národní banky zvýšením svých úrokových sazeb, což se odrazilo na zdražování hypotečních úvěrů. Právě hypotéky jsou pro české kupující důležitou součástí jejich cesty k vlastnímu bydlení. Zatímco v roce 2021 byly úrokové sazby rekordně nízké, v loňské, roce jsme se na ose blížili spíše k opačné stran.

Pokles zájemců o vlastní bydlení až o 60 %

Vlivem zdražování došlo také k poklesu zájmu o koupi vlastní nemovitosti až o 60 %. Prodej bytů klesl například v Praze o více než polovinu. Vzhledem k nízkým prodejům klesá sena i u novostaveb, prodejci se na trhu předhánějí v tom, kdo dokáže vytvořit pro zákazníky co nejvýhodnější nabídku. Jedná se většinou o různé akce, poukázky či slevy.

Nejen novostavby, ale i starší byty jsou za nižší cenu. V některých případech se ceny snižují u starších nemovitostí až o desítky procent. Tento trend by měl vydržet do jara letošního roku, poté by podle odborníků mohly ceny na trhu opět začít růst.

Dražší nájmy

Zatímco v rámci prodejů se částky snižovaly, spolu s větším zájmem o využití pronájmu nemovitostí se nájemné zdražovalo.

Přečtěte si také: Míra inflace v EU po roce a půl klesla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *