UNESCO opouští mnoho zemí – kdo další odešel?

Do Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu je dneska zapojena celá řada států. Samozřejmě i my jsme členem UNESCO a máme v tomto systému hned několik svých krásných, významných památek. V současné době se však UNESCO potýká se ztrátou svých zemí – odchází jedna po druhé. Proč tomu tak je a kdo vlastně odchází z této organizace?

Prvním odcházejícím jsou Spojené státy americké, které mají odejít na konci příštího roku. Zde jsou důvodem rezoluce organizace UNESCO. Trumpova administrativa je shledává jako protiizraelské. Díky tomu se taky připojil i Izrael, který najednou chce následovat Trumpovy kroky právě díky tomu, že on rezoluce shledal jako protiizraelské.

Už je to oficiálně potvrzeno?

Co se týče oficiálního oznámení, to zatím podaly jenom Spojené státy americké. Škoda, že USA se ale nerozhodlo s tímto oficiálním oznámením počkat, protože podala oznámení ještě dříve, než byl jmenován nový ředitel organizace UNESCO, který by mohl všechno změnit. Nový ředitel se měl jmenovat dva dny po podání oficiálního oznámení.

Spojené státy už dokonce i přestaly společnosti UNESCO přispívat. Začaly dokonce i kritizovat tuto organizaci stejně jako OSN. To je však fakt, který je znám už nějaký ten pátek. Není to nic nového.

Nicméně co se týče Izraele, ti ještě oficiální oznámení nepodali. Kdo ví, jestli se tedy nakonec rozhodnou následovat Spojené státy americké. Kdo ví, jestli se nejednalo jenom o poplašné hlášení.

Není to poprvé nebo ano?

Je nutné poznamenat, že Spojené státy americké neodešly z UNESCA poprvé. Už se to jednou stalo, a to konkrétně v roce 1984. Tehdy byla důvodem protizápadní politizace a taky neefektivní řízení této organizace. Po několika letech, tedy v roce 2003, se ale vrátily zpět.

Kdo ví, jestli se náhodou nehodlají vrátit i v tomto případě. Nyní je jisté jenom to, že USA na konci příštího roku už ubude ze seznamu zemí, které jsou součástí UNESCA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *