Snad už máte přezuté gumy u auta! Nebo ještě ne?!

Zima je v plném proudu. Na vesnicích, v nížinách a hlavně i v horských oblastech se drží sníh poměrně hojně, ve velkých městech sem tam sněží, ale sníh ihned roztává, protože půda je ještě poměrně teplá. Ať už ale sněží dost nebo málo, je třeba upozornit na to, že už musíte jezdit na zimních pneumatikách. Každým rokem se mezi námi najdou jedinci, kteří touží zakusit to, jaké to je, když se jezdí v zimě na letních gumách. Nezkoušejte to, protože to může být smrtelně nebezpečné, a to nejen pro vás, ale pro všechny účastníky vozovky.

Navíc tím, že možná ještě i nyní jezdíte na letních pneumatikách, porušujete zákon. Od prvního listopadu byste skutečně měli jezdit na zimních pneumatikách nebo vám hrozí pokuta či jiné podobné opatření.

Jistě, mnoho lidí si může říct, že žije ve městech, kde sníh stále taje, vozovka není namrznutá, jenže ve městech si na to policie dává větší pozor, protože skutečně se každým rokem objeví jedinci, kteří klidně i celou zimu jezdí na letním pneu.

Od kdy do kdy je nutné mít zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky je třeba mít nazuté od 1. listopadu do konce března. Pokud řidiči tuto povinnost nerespektují, můžou dostat pokutu, a to ve výši dvou a půl tisíce korun. Pokud by jízda na letním pneu způsobila nehodu a bylo by skutečně prokázáno, že za nehodu může řidič automobilu s letním přezutím, mohlo by nastat krácení nebo dokonce zamítnutí pojistného plnění z havarijního pojištění.

Hloubka dezénu pneumatik:

Při přezutí jste měli být ostražití a měli byste si zkontrolovat hloubku dezénu pneumatik. Policisté budou kontrolovat totiž právě hloubku dezénu. U osobních automobilů jsou to minimálně čtyři milimetry, u aut, které váží více jak tři a půl tuny, je to šest milimetrů.

Proč je ježdění v zimě s letními pneumatikami tak nebezpečné?

Letní pneumatiky nebezpečně prodlužují brzdnou dráhu v zimních, nebezpečných podmínkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *