Mor se opět ukázal světu – kde tato nemoc odstartovala?

S morem jsme se dlouho nesetkali. Jedná se o nemoc, která je smrtící a která nás zastihla před dávnou dobou. Nikoho by ani nenapadlo tvrdit, že by se tato nemoc mohla vrátit, hlavně když žijeme v době, která má plno léků a vakcín, kterými se proti moru dá očkovat. Bohužel opak je pravdou a epidemie moru opět zasáhla náš svět. A to v ne jedné, ale rovnou ve dvou podobách.

Všechno to začalo na Madagaskaru, kde tato epidemie moru propukla. Podle aktuálních informací se nemoc může dostat do dalších zemí Afriky. Epidemie moru, která prozatím řádí jenom na Madagaskaru, si však už nyní vyžádala více jak 54 obětí. Choroba by se měla podle předpokladů šířit do Johannesburgu, dále pak do Nairobi či do Addis Abeby. Jedná se o zrovna o tyto země, prootže právě ony mají s hlavním městem přímé letecké spojení. Tudíž na letištích se nyní začaly provádaět kontroly.

Ne jeden mor, ale rovnou dva

Na Madagaskaru se bohužel potýkáme ne s jedním druhem moru, ale rovnou se dvěma. Prvním z nich je mor dýmějový, který přenášejí krysy, a druhý je plicní, který se šíří hlavně kašláním, pokud není léčen. Může zabít do jednoho dne.

Na Madagaskaru se mor objevil naposled někdy v roce 1980, kdy se jednalo o dýmějový mor, tedy o ten, který přenášejí krysy. Tenkrát však nebyly antibiotika nebo nebyla tak účinná, tudíž se jednalo o velké ztráty. Nyní byl ostrov posílen více jak miliony dávkami antibiotik.

Jak se sem mor dostal?

Prvním nakaženým byl muž, o němž si nejdříve mysleli, že má malárii. Projel přes hlavní město taxíkem. Nákaza se začala šířit přesně v těch místech, kudy projížděl. Tento muž byl nakažen plicním morem. Do nynějška na Madagaskaru je nakaženo zhruba pět set lidí.

Nyní se navíc pátrá ještě po jednom muži, který je údajně také nakažen a který uprchl z infekčního křídla nemocnice, tudíž šíří nákazu dále.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *