Míra inflace v EU po roce a půl klesla

Inflace v EU se drží stále velmi vysoko, zdražuje se víceméně vše. I v této nedobré situaci se ale začíná objevovat světlo na konci tunelu. Míra inflace totiž v listopadu klesla na 11,1 procenta z říjnových 11,5 procenta, oznámil statistický úřad Eurostat.

Naopak je tomu ale u nás v Česku. Zde jsme zaznamenali zpomalení v říjnu a poté listopadový růst, kdy se hodnota inflace zvýšila na 17,2 procenta.

Česko je páté ze zemí s největší inflací

Nejnižší míru inflace v EU mělo v listopadu Španělsko (6,7 %), Francie (7,1 %) a Malta (7,2 %), Česko se zařadilo mezi 5 zemí s nejvyšším číslem inflace, dokonce i Slovensko je na tom lépe.

Nejvíce přispěly k inflaci rostoucí ceny energií, potravin, alkoholu i tabáku. Menší podíl pak zabírají služby a jiné neenergetické průmyslové produkty.

Mohlo by vás také zajímat: Výpadky lékáren nejsou u konce!

Nejvíce zdražovaly rostlinné produkty

Co se týče potravin, nejsou to jenom zemědělci, kteří své ceny navyšují, ale i obchodníci, kteří mnohdy těží z růstu cen více, než výrobci. Potraviny a nealkoholické nápoje od začátku roku do října v obchodech zdražily o 15 %, nejvíce zvýšila své ceny rostlinná výroba – tady se nárůst pohybuje okolo 42 %.

Dle zemědělců polovinu míry zdražení tvoří hnojiva, kdy jejich cena se za rok zvýšila mnohdy až čtyřnásobně. Další vliv mají opět energie, pohonné hmoty a v neposlední řadě také nejistota na trhu a problémy s logistikou-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *